Bu fotoğraf, sıradan bir askerlik anısı gibi görünse de, hazin bir hatırası vardır. Balkan Harbi Çatalca Muharebesinde, 8 Şubat 1913de, Bulgarlar ile Türk Ordusu arasında asker arasında “Sivri Tepe” denilen yerde süngü ve cephe savaşı olur. 14 saat kesintisiz süren kanlı savaşta, Türk ordusu Bulgarları püskürtür. Fakat 3. Piyade Alayı 43 şehid ve 56 yaralı verir. 3. Piyade Alayı komutanı Yarbay Muhittin’in yazdığı rapora göre 6.tabur 32.400, 1. Tabur 12.760 fişek harcar. Ayrıca 2. Tabur 5. Bölük komutanı Yüzbaşı Murad Efendi ve 2. Tabur 3. Bölük komutanı Üsteğmen Mehmed Tevfik de şehid olur.

Rapora göre Yüzbaşı Murad Efendi ağır surette yaralanmış, fakat sonrasında silah arkadaşlarının kollarında şehid olmuştur. Silah arkadaşları, kazanılan bu cephe savaşını Murad Efendiye ithaf eder ve “Sivri Tepe” dedikleri yere “Muratbey” ismini verirler. Sonrasında toplanırlar ve hatıra olması için “Muratbey” önünde bu fotoğrafı çekinirler. Bugün “Muratbey“, İstanbul iline bağlı Çatalca ilçesinde 3.000 nüfuslu bir mahalledir.

Bursalı Mehmed Nihad’ın, Yarbay Muhittin’in “Sivri Tepe” savaşını anlattığı ve zayiat bilgisi verdiği raporun son paragrafı.

Kaynak : Kasım Bolat

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments