Çalışma Sayfası Ekleme

 

Yeni bir Excel Çalışma Sayfası oluşturuduğunda ya da açıldığında, Excel varsayılan olarak (ayarlarını değiştirmedikçe) üç adet çalışma sayfası içeren bir çalışma kitabı açmaktadır. Bazen bu üç sayfa yeterli gelmez ve yeni sayfalar ekleme ihtiyacı duyulabilir.

İki ayrı yöntem ile çalışma sayfası ekleyebilirsiniz:

  1. Excel’in alt kısmında bulunan ve sayfa adlarının yazılı olduğu alana sağ tıklayarak, Ekle dedikten sonra açılan pencereden Çalışma Sayfasını seçersiniz ve yeni bir sayfa eklenir.
  2. Excel şerit menüsünde bulunan Giriş sekmesindeki Hücreler komut kümesindeki Ekle simgesine tıklarsanız yeni bir sayfa eklenir.

Çalışma Sayfalarının Adlarını Değiştirme

 

Yeni bir Excel Çalışma Sayfası oluşturuduğunda ya da açıldığında, Excel çalışma sayfalarını varsayılan ve otomatik olarak (ayarlarını değiştirmedikçe) Sayfa1, Sayfa2, Sayfa3 şeklinde adlandırılmaktadır. Çalışma sayfalarına, içeriğinde ne olduğunu anlayacak türde isimler vermek istenebilir. Bunu üç yöntemle gerçekleştirebilirsiniz:

  1. Örneğin Sayfa1 isimli sayfanın üzerine çift tıklayarak yeni bir ad girebilirsiniz.
  2. Yine örneğin Sayfa1 isimli sayfanın üzerinde sağ tıklayıp, açılan pencereden Yeniden Adlandır seçeneğini tıklayıp, sayfanın adını yeniden girebilirsiniz.
  3. Excel şerit menüsünde bulunan Giriş sekmesindeki Hücreler komut kümesindeki Biçim simgesine tıkladıktan sonra, aşağı doğru açılan menüden Sayfayı Yeniden Adlandır simgesine tıklayabilir ve sayfa adını yeniden yazabilecek hale getirebilirsiniz.

Çalışma Sayfalarını Çalışma Kitapları Arasında Taşıma ve Kopyalama

 

Çalışma sayfalarını çalışma kitapları arasında taşımak ve kopyalamak için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekir.

  1. Örneğin Sayfa1 isimli sayfaya sağ tıklayın
  2. Açılan listeden Taşı veya Kopyala seçeneğine tıklayın.
  3. Ekrana gelen Taşı veya Kopyala iletişim kutusundan, çalışma sayfasının taşınması veya kopyalanması istenen çalışma kitabını seçin.
  4. Sonraki sayfa seçeneğinden sayfanın hangi sırada olduğunu seçin.
  5. Eğer sayfanın kopyalanmasını istiyorsanız, Kopya oluştur kutucuğunu işaretleyin.

 

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments