Kimse 4. Murad’ı kandırmaya çalışamaz, çalışsa da, bunun sonuçlarına katlanmak zorundadır. Nitekim bu durumu hayatını kaybederek tecrübe edenlerden biri de 4. Murad’ın Hekimbaşısı Emir Çelebi’dir. Naima’nın naklettiğine göre Hekimbaşı Emir Çelebi iflah olmaz bir afyon müptelasıdır. Dahası Hekimbaşı, Silahdar Kara Mustafa Paşa’nın düşmanlığını da kazanmıştır. 4. Murad döneminde afyon kullanmak olmaması gereken bir durumken, Silahdar Mustafa Paşa’nın düşmanlığını kazanmak ise: hiç olmaması gereken bir durumdu. Zira Silahdar, 4. Murad’ın talimatı ile varlığından başka kimsenin haberi olmadığı bir istihbarat teşkilatı kurar ve bunun başında da Silahdar Mustafa Paşa vardır. Mustafa Paşa aldığı istihbaratı padişaha getirir ve padişah da Bostancıbaşı Duçe Mehmed Ağayı yanına alarak infaza giderdi. Nitekim, Silahdar Mustafa Paşa hekimbaşı Emir Çelebi’yi gözetlemesi için bir casusunu bunun için görevlendirir. Casus da para ile Hekimbaşının adamını kazanmayı başarır. Buna göre Hekimbaşına afyonu bu adam hazırlar. Hekimbaşının altın bir hokkası vardır. Afyon kullanacağı zaman abdest bahanesi ile kalkar elbisesi içindeki afyonu cebinden çıkarır yerdi.

Silahdar Mustafa Paşa’nın eline böylece güzel bir fırsat geçti. Bunu 4. Murad’a söylediğinde, padişah ilk önce inanmak istemedi. Bağdat Seferinde giderken Nizib menzilinde Hekimbaşı Emir Çelebi bir ara padişahın yanından ayrılır.

Silahdar Mustafa Paşa “Hekimbaşı yine afyon yemeğe gitti” der.

  1. Murad “şu biçareye niye iftira atarsın, ne istersin” deyince,

Silahdar “Behey padişahım, ceblerini yokla, afyon çıkmazsa ben yalancı olayım” der.

Hekimbaşı Emir Çelebi, 4.Murad’ın yanına geldiğinde padişah “Efendi koynunda, cebinde ne var, çıkar göreyim” der.

Üzerine yoklar ve afyonu bulur. “Efendi bu nedir?” dediğinde Hekimbaşı “padişahım ıslah olunmuş, zararı gitmiş afyondur” der.

Bunun üzerine 4. Murad “eğer zehiri gitmişse ye de göreyim” der ve Hekimbaşı’nın üzerinden ne kadar afyon çıkarsa hepsini Emir Çelebi’nin ağzına tıkıp yedirir.

Hekimbaşı “yeter padişahım, kuluna yazıktır, bu kadar şey panzehir olsa öldürür” der.

Sonrasında 4. Murad, hekimbaşı Emir Çelebi’yi karşısına oturtur ve “satranç oyna” der. Bir oyundan sonra hekimbaşı gitmek istese de 4. Murad “Sen hekimbaşısın, zararını def edersin” diye gitmesine izin vermez. 3 oyun sonrasında hekimbaşı artık oturmaya dahi gücü kalmaz. Sonra padişah gitmesine izin verir. Hekimbaşı çadırına gittiğinde talebeleri ilaç yapmaya kalkar fakat Hekimbaşı istemez ve “bana ilaç gerekmez, bu dünyada Silahdar gibi hasmın varken ölmek yaşamaktan iyidir” diyerek bu gibi durumda içildiğinde öleceğini bilerek bir kase karlı buzlu şerbet içerek intihar eder ve ölür.

Kaynak: Kasım Bolat

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments