Sırp Kralı Curac Brankoviç’in kızı ve II. Murad’ın nikahlı eşi olan; Fatih Sultan Mehmed’in süt annesi ve büyük saygı göstererek “Hristiyan soylu kadınlarının önde gelenlerinden anam Despina Hatun” ve II. Bayezid’in de Hristiyan kavminin iftiharı validem/dayem Mara Hatun Sultan” dediği Osmanlı Padişahlarına eş olmuş kadınların en meşhuru Mara Brankoviç.

Tahmini 1417-1420’de doğdu ve II. Murad ile 1428’de nişanlandı ve 1436’da evlendiler. Nişan süresinin uzun tutulma sebebi, babası Sırp Kralının padişah II. Murad’a yakışır çeyiz düzmek için zamana ve paraya ihtiyaç duymasından ileri gelir. Fatih Sultan Mehmed 1451’de padişah olunca babasının eşlerini saraydan uzaklaştırdı. Boğdurduğu kardeşi Ahmed’in annesi Halime Hatun’u Anadolu Beylerbeyi yaptığı İshak Paşa ile evlendirdi ve Ankara’ya gönderdi. Süt annesi Mara Hatun’u ise babasının yanına gönderdi. Mara Hatun ömrünün sonuna kadar dul olarak manastırda ömrünü tamamladı ve oğulları Fatih ve Bayezid’den her zaman saygı ve hürmet gördü. Bütün masrafları karşılandı ve manastırdaki atamalarda onun görüşlerine baş vuruldu. Mara Hatun 14 Eylül 1487’de Hristiyan olarak Teselya’da öldü ve Kosinitza Manastırına defnedildi.

Not; Minyatür, Mara Hatun’un kendisine ait olmakla beraber II. Murad’ın kendilerine verdiği bir berata eklenmiş minyatürde ailesi ile birlikte temsil edilmektedir. Bu berat ve minyatür bugün jica Manastırında bulunmaktadır.

İLETİŞİM

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?