• DOLAR
  5,2817
  % 0,09
 • EURO
  5,9692
  % -0,05
 • ALTIN
  224,4055
  % 0,69
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Yıllık İzin Kullanımında Cumartesi Günü

Yıllık İzin Kullanımında Cumartesi Günü4857 sayılı İş Kanunun 46. Maddesi gereğince, “işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.” denilmektedir.

Yine, aynı hükmün devamında; “Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.” denilmektedir.

İş Kanunun ilgili hükmünde belirtildiği gibi, hafta tatili 1 gün (24 saat) olarak belirlenmiş olup, bu hafta tatilinin hangi gün kullanılacağı, işverenliğimiz yönetim yetkisindedir.

İş Kanunun 63. Maddesine göre “Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde onbir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir” denilmektedir. İş Kanunun bu hükmüne göre, işverenliğimiz tarafından bazı işyerlerinde 6 gün bazı işyerlerinde 5 gün çalışma sistemi kurulmuştur. Ancak ilgili mevzuat hükümleri de dikkate alındığında, 6. günün işgünü niteliğini koruduğu açıktır.

Yıllık ücretli izne ilişkin İş Kanunun 56. Maddesine göre “Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.

Hükümde de ifade edildiği üzere; yıllık ücretli izinden sadece ulusal bayram ve genel tatil ile hafta tatilleri dikkate alınmaz.

4857 İş Kanunun 46. Maddesinin gerekçesinde de “Madde metninden, çalışılmadığı halde iş sürelerinden sayılan hallerle ilgili üçüncü fıkranın (a) bendinde yeni getirilen iş süreleri sistemine göre cumartesi günleri çalışılıp çalışılmadığına bakılmaksızın işgünü sayıldığından ve cumartesi günü yarım gün çalışılmasının da artık bir anlamı olmadığından, cumartesi gününe ilişkin cümle çıkarılmıştır.” ifadesi yer almaktadır.

Buna göre, Cumartesi çalışılıp çalışılmadığının bir önemi olmaksızın, işgünü sayılmaktadır. 6. gün olarak çalışılmayan, ancak hafta tatili olmayan ve mevzuata göre iş günü sayılan Cumartesi günü, yıllık ücretli izin süresinden sayılmaktadır.

Dolayısıyla, çalışanlar tarafından kullanılan ücretli yıllık izinlerde, Cumartesi günü, yıllık ücretli izinden sayılmaktadır.

Normal zamanlarda Cumartesi günü çalışılmasa bile, Cuma günü çıkılan yıllık izinde işveren dilerse Cumartesi gününü de yıllık izinden düşebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Haftada 5 gün çalışan kişi Cuma izin aldığında Cumartesi YÜİ sayılacağından hafta içi çalışılan 4 gündeki 1.5 saatin ücreti fazla mesai olarak ödenmelimi

  • Hüseyin bey merhaba,

   İş kanununda haftalık çalışma süresi 6 günlük süre zarfında 45 saat olarak belirlenmiş olup, bir günde 11 saati aşmamak koşululuyla farklı saatlerde, farklı günlere bölünebilir şekilde esnetilmiştir.

   Bu cihetle, çalışılan 4 günde yapılan 36 saatlik çalışmaya karşılık fazla mesaiden bahsetmenin doğru olmayacağını düşünüyorum. Ama bu konuda ileri düzey uzman olmadığımı, sadece görüşümü paylaştığımı bilmenizi isterim.

   Bir uzmanın sağlıklı bir şekilde cevaplaması için sözleşme şartlarınızı, çalışma şartlarınızı bilmeside elzem olacaktır.

   Esen kalın..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haber bülteni

%d blogcu bunu beğendi: