Qene

New member
Merhaba,

İstifa etmek istediğim tarihte ihbar sürem 2 hafta. 2 hafta sonunda ise 6 ay'ı aştığımdan dolayı 4 haftaya çıkıyor. Patronum 4 hafta çalışman gerekir diyor ben ise 2 hafta çalışmam gerektiğini düşünüyorum.

Bu konu hakkında ne yapmam gerekir bana yardımcı olur musunuz?

Merhaba,

Belirsiz süreli iş sözleşmesinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;
a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,
b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,
c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,
d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,feshedilmiş sayılır.
İhbar süresi hesaplanırken dikkat alınacak kıdem süresi, fesih bildiriminin karşı tarafa iletildiği andır.
Özetlemek gerekirse, ihbar süreleri feshin gerçekleşeceği tarihe göre değil fesih bildiriminin yapıldığı tarihe göre belirlenir.
Örneğin; 5 ay 20 gün çalışan bir işçinin ihbar süresi 2 haftadır. Fesih tarihinde kıdem süresinin 6 ay'ı aşacak olması ihbar süresini değiştirmeyecektir.

Çevrimiçi Üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Yeni Kaynaklar

Geri
Üst Alt